Grounds Address: 17725 State Highway 131, Gays Mills, WI 54631
Mailing Address: Crawford County Fair, 225 North Beaumont Road, Prairie du Chien, WI 53821
General Contact Information: Phone 608-412-4748 | Email cctyfair@crawfordcountywi.org


Calling all businesses, organizations and individuals! Are you looking for a way to support area youth?

The Crawford County Fair has a great opportunity for you or your business or civic organization. The Crawford County Fair is seeking additional sponsors for the awards given to area youth for their achievements during the fair.


For a detailed list of available awards and a sponsorship form click here or call the fair office at
608-412-4748 or email cctyfair@crawfordcountywi.org for more information.
______________________________________________________________________________________________________________

2018 Awards:

Rita Sime – CHAMPION BROWN SWISS - Sponsored by: CHAD & SARAH SIME FAMILY FARM
Sawyer Roberts - GRAND CHAMPION REGISTERED GUERNSEY - Sponsored by: CHAD & SARAH SIME FAMILY FARM
Adrienne Toberman - INTERMEDIATE SHOWMANSHIP DAIRY - Sponsored by: ROGER & SHERI DINGBAUM
Aisja Achenbach - SENIOR SHOWMANSHIP DAIRY - Sponsored by: VERNON-CRAWFORD DHIA
Hayven Smethurst - JUNIOR SHOWMANSHIP DAIRY - Sponsored by: WEDEBERG FARMS
Aisja Achenbach - SURPREME CHAMPION DAIRY FEMALE - Sponsored by:PRAIRIE FARMS DAIRY, INC.
Aisja Achenbach-JUNIOR CHAMPION DAIRY - Sponsored by: ANDERSON EXCAVATING
Meg Katzung-RESERVE JUNIOR CHAMPION DAIRY - Sponsored by: THE MARKETPLACE
Kaleb Folbrecht -RESERVE JUNIOR CHAMPION REGISTERED HOLSTEIN - Sponsored by: CHRISTIANSON FEED MILL
Meg Katzung-JUNIOR CHAMPION REGISTERED HOLSTEIN - Sponsored by:  COMPEER FINANCIAL
Meg Katzung-RESERVE CHAMPION REGISTERED HOLSTEIN - Sponsored by: GREG & KIM MORET
Aisja Achenbach-GRAND CHAMPION REGISTERED HOLSTEIN - Sponsored by: KAREN SNITKER IN MEMORY OF CALVIN SNITKER
Kal Randall-GRAND CHAMPION REGISTERED JERSEY - Sponsored by: BO MAR JERSEYS
Christopher Baird-RESERVE CHAMPION REGISTERED JERSEY - Sponsored by: DALE COWELL FAMILY
Lizzie Udelhoven-JUNIOR CHAMPION     REGISTERED JERSEY - Sponsored by: OLSON FEED SERVICE INC.
Regan Kramer-  RESERVE JUNIOR CHAMPION REGISTERED JERSEY - Sponsored by:Steve & Mary Jo Johnsude
Aisja Achenbach- DAIRY MEMBER HERD - Sponsored by: CHRISTIANSON FEED MILL
Brooke Mitchell - GRAND CHAMPION BEEF STEER & Champion Home Grown Steer - Sponsored by:ACHENBACH HOOF TRIMMING
Violet Mitchell - Reserve Champion Home Grown Steer
Nate Toedter- TOP RATE-OF-GAIN BEEF STEER  - Sponsored by:  CHRISTIANSON FEED MILL
Haylie Langdon -GRAND CHAMPION DAIRY STEER - Sponsored by: COMPEER FINANCIAL
Lily Mitchell-      GRAND CHAMPION BEEF FEMALE - Sponsored by: ED & NOLA NAGEL
Violet Mitchell   -RESERVE CHAMPION BEEF FEMALE - Sponsored by: JOHNSONS ONE STOP
Nate Toedter-   RESERVE CHAMPION DAIRY STEER - Sponsored by: PREMIER COOPERATIVE
Jaren Grimsled  -TOP RATE-OF-GAIN DAIRY STEER - Sponsored by: SENECA FEED & SUPPLY
Alex Manning-   RESERVE CHAMPION BEEF STEER - Sponsored by: SOUTHWEST VERTERINARY SERVICES
Nate Toedter-   HERDSMANSHIP BEEF  -  Sponsored by: WOLF MACHINE, INC
Lily Mitchell-      INTERMEDIATE SHOWMANSHIP BEEF  - Sponsored by:   WOLF MACHINE, INC
Brooke Mitchell -JUNIOR SHOWMANSHIP BEEF - Sponsored by:   WOLF MACHINE, INC
Alexis Snyder-   SENIOR SHOWMANSHIP BEEF  - Sponsored by:   WOLF MACHINE, INC
Macy Mitchell- GRAND CHAMPION MARKET HOG- Sponsored by: COMPEER FINANCIAL
Chad Achenbach- SENIOR SHOWMANSHIP  SWINE  - Sponsored by:   ED & NOLA NAGEL
Joe Mezera-       HERDSMANSHIP SWINE - Sponsored by:  LEONARD & MARY ZABEL
Chad Achenbach- GRAND CHAMPION PUREBRED MARKET HOG  - Sponsored by:  NAGEL SPOT FARM
Brooke Mitchell - JUNIOR SHOWMANSHIP SWINE - Sponsored by: OLSON FEED SERVICE INC.
Chad Achenbach- RESERVE CHAMPION  MARKET HOG -  Sponsored by:  OLSON FEED SERVICE INC
Lizzie Udelhoven- RESERVE CHAMPION  PUREBRED MARKET HOG - Sponsored by: WOLF MACHINE, INC
Lily Mitchell- INTERMEDIATE SHOWMANSHIP SWINE - Sponsored by: WOLF MACHINE, INC
Owen Oppreicht-JUNIOR SHOWMANSHIP SHEEP - Sponsored by:DUDENBOSTEL FAMILY FARMS
Emma Hady-      RESERVE CHAMPION BREEDING STOCK - Sponsored by:  GERALD & BRENDA NAGEL
Emma Hady-      GRAND CHAMPION BREEDING STOCK  - Sponsored by:  PREMIER COOPERATIVE
Emma Hady-      GRAND CHAMPION RAM - Sponsored by: PREMIER COOPERATIVE
Brooklyn Nagel  -SENIOR SHOWMANSHIP SHEEP - Sponsored by:   SOUTHWEST VERTERINARY SERVICES
Emma Hady-      INTERMEDIATE SHOWMANSHIP SHEEP   - Sponsored by:   The Crary Family
Chad Achenbach- HERDSMANSHIP SHEEP - Sponsored by: THE OPPRIECHT FAMILY
Mya Buffington -RESERVE CHAMPION MARKET LAMB - Sponsored by:  THE STEINER FAMILY
Joey Oppriecht  -GRAND CHAMPION MARKET LAMB -  Sponsored by:  TYLER NAGEL
Dallas Butler      -RESERVE CHAMPION MEAT GOAT -  Sponsored by:   CRAWFORD COUNTY FARM BEAURU
Rita Achenbach -RESERVE CHAMPION DAIRY GOAT          Sponsored by:  ABC's Landscaping
Marie Achenbach- GRAND CHAMPION   DAIRY GOAT      Sponsored by:  Achenbach Subways
Autumn Butler  - INTERMEDIATE SHOWMANSHIP GOAT Sponsored by: JOHNSONS ONE STOP
Lizzie Udelhoven- SENIOR SHOWMANSHIP GOAT Sponsored by: JOHNSONS ONE STOP
Rita Achenbach - JUNIOR SHOWMANSHIP GOAT Sponsored by:   MICHAELA CAUFFMAN
Autumn Butler  -GRAND CHAMPION MEAT GOAT Sponsored by: PRAIRIE DU CHIEN KIWANIS
Brynlee Benoy   -HALTER GRAND HORSE Sponsored by:   DRIFTLESS HORSEMANSHIP, LLC
Alisha Brassington-HALTER RESERVE HORSE Sponsored by: DRIFTLESS HORSEMANSHIP, LLC
Faye Brassington-SHOWMANSHIP GRAND HORSE Sponsored by: GHORMLEY FAMILY
Maddie Gerhards-SHOWMANSHIP RESERVE HORSE Sponsored by: GHORMLEY FAMILY
Faye Brassington-EQUITATION GRADE HORSE Sponsored by:  JOHN AND EMILY POWELL
Meg Katzung- EQUITATION RESERVE HORSE Sponsored by: JOHN AND EMILY POWELL
Faye Brassington-PLEASURE GRAND Sponsored by: GHORMLEY FAMILY
Meg Katzung-    PLEASURE RESERVE HORSE Sponsored by: GHORMLEY FAMILY
Faye Brassington- GYMKHANA GRAND HORSE Sponsored by: MARGARET DAVIDSON
Meg Katzung-    TRAIL GRAND HORSE      Sponsored by:   MARGARET DAVIDSON
Maddie Gerhards- WESTERN DRESSAGE HIGH POINT HORSE Sponsored by: GHORMLEY FAMILY
Reed Stenner-DRIVING GRAND  HORSE  Sponsored by: TIMEVIEW CARRIAGE SERVICE
Connor Stenner - DRIVING RESERVE HORSE Sponsored by: TIMEVIEW CARRIAGE SERVICE
Meg Katzung -SPORTSMANSHIP AWARD HORSE Sponsored by: DAVIDSON EQUINE BODYWORK
Connor and Reed Stenner -BARN AWARD HORSE Sponsored by:  ADKINS FAMILY
Emma Hady- CHAMPION WATERFOWL   Sponsored by:   Achenbach Subways
Emma Hady- INTERMEDIATE SHOWMANSHIP POULTRY  Sponsored by: Coulee View Farms
Rita Achenbach - JUNIOR SHOWMANSHIP POULTRY     Sponsored by: Coulee View Farms
Meg Katzung-    SENIOR SHOWMANSHIP POULTRY    Sponsored by:   Coulee View Farms
Ethan Hady-       CHAMPION CHICKEN   Sponsored by:  OLSON FEED SERVICE INC.
Emma Hady-      CHAMPION BANTAM     Sponsored by:   WADE DULL - FAIR BOARD MEMBER
Faye Brassington- Best in Show  Cavy    Sponsored by:  DAVID OLSON-FAIR BOARD MEMBER
Faye Brassington- TOP MEAT RABBIT   Sponsored by:  Achenbach Subways
Faye Brassington-INTERMEDIATE SHOWMANSHIP RABBIT Sponsored by:  COMPEER FINANCIAL
Alisha Brassington- Best in Opposite in show Cavy Sponsored by:  IN MEMORY OF DAVE NAGEL
Lindsey Boylen  -SENIOR SHOWMANSHIP RABBIT Sponsored by: Pete Flesch
Faye Brassington-BEST OPPOSITE IN SHOW RABBIT Sponsored by: Rural Mutual Insurance Companies
Faye Brassington-BEST IN SHOWRABBIT Sponsored by: THE MARKETPLACE
Hayven Smethurst- JUNIOR SHOWMANSHIP RABBIT Sponsored by: WOLF MACHINE, INC
Rachel Kramer   -SENIOR SHOWMANSHIP DOG Sponsored by: JOHNSONS ONE STOP
Rachel Kramer   -NOVICEDOG OBEDIENCE Sponsored by: SHIHATA ORCHARD, LLC
Rita Achenbach -PRE-NOVICE B  DOG OBEDIENCE Sponsored by: WAYNE JERRETT-FAIR BOARD MEMBER
Rachel Kramer   -GRADUATE NOVICE DOG OBEDIENCE    Sponsored by:   TRICOR INSURANCE
Marie Achenbach- INTERMEDIATE SHOWMANSHIP DOG Sponsored by:   WOLF MACHINE, INC
Rita Achenbach -JUNIOR SHOWMANSHIP DOG   Sponsored by:   WOLF MACHINE, INC
Hayven Smethurst -ANIMAL & VETERINARY SCIENCE BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: SOUTHWEST VERTERINARY SERVICES
Anna Allen- INTERMEDIATE SHOWMANSHIP ALPACAS   Sponsored by: CHAR TUMI
Sarah Allen-       JUNIOR SHOWMANSHIP ALPACAS        Sponsored by: CHAR TUMI
Kaylee Congdon              - SENIOR SHOWMANSHIP ALPACAS     Sponsored by:   PRAIRIE DU CHIEN KIWANIS
Anna Allen-        GRAND CHAMPION EXOTIC ANIMAL    Sponsored by: PRAIRIE DU CHIEN KIWANIS
Kaylee Congdon              -RESERVE CHAMPION EXOTIC ANIMAL    Sponsored by: SUNRISE ORCHARDS, INC.
McKenzie Olson -PLANT AND SOIL SCIENCE BEST IN DEPARTMENT Sponsored by:  ABC'S LANDSCAPING
Helen Carstens  -FLOWER, HOME GROUNDS AND PLANTS BEST IN DEPARTMENT   Sponsored by:  LEE & SANDY JEFFERS
Alex Morga- NATURAL SCIENCES BEST IN DEPARTMENT  Sponsored by:   Pete Flesch
Warren Snyder  -YOUNGER YOUTH BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: Mary Kuhn - Fair Board Member
Rylie Cook- CULTURAL ARTS BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: BARB & JIM ROHDE
Dakota Owens   -PHOTOGRAPHY BEST IN DEPARTMENT  Sponsored by:  PICTURE THIS
Casey Ostheimer- COMPUTERS  BEST IN DEPARTMENT   Sponsored by:  TRICOR INSURANCE
McKenzie Olson -WOODWORKING BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: WHAT ABOUT BOB? DOWLING
Lydia Kramer-    ELECTRICITY BEST IN DEPARTMENT      Sponsored by:   Mary Kuhn - Fair Board Member
Isaac Kramer-    MECHANICAL PROJECTS BEST IN DEPARTMENT   Sponsored by:  WHAT ABOUT BOB? DOWLING
Rachel E. Kramer- FOOD PRESERVATION BEST IN DEPARTMENT   Sponsored by:   Sandy Jeffers
Maureen Cooley- FOOD AND NUTRITION BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: DUDENBOSTEL FAMILY FARMS
Lydia Kramer- CLOTHING BEST IN DEPARTMENT Sponsored by:   PRAIRIE DU CHIEN KIWANIS
Laura Cornwall  -KNITTING AND CROCHETING BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: CRAWFORD CO. 4-H LEADERS' ASSOCIATION
Casey Ostheimer-HOME FURNISHINGS   BEST IN DEPARTMENT   Sponsored by:   GREG & RHONDA CERVEN
Laura Cornwall- FAMILY LIVING  BEST IN DEPARTMENT   Sponsored by:  TRICOR INSURANCE
Lucas Sprosty- COMMUNICATIONS BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: GREG & RHONDA CERVEN
Happy Hi-Liters - BOOTHS BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: IN MEMORY OF LEOTA GRANZOW
Laura Cornwall  -YOUTH LEADERSHIP BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: ROBERT & AMANDA GRISWOLD - FAIR COORINDATOR
Emma Payne- HEALTH, SOCIAL AND POLITICAL SCIENCES BEST IN DEPARTMENT     Sponsored by: BARB & JIM ROHDE
Dorothy Everson- ANTIQUES BEST IN DEPARTMENT Sponsored by: LEE & SANDY JEFFERS
Ball Fresh Preserving Award Winners: Beckey Kramer-Cherries & Red Raspberry Jam, Myrna Hadley-Sliced Peaches, Kathy Clevan-Green Beans & Carrots, Jane Schaaf-Sweet Cucumber Pickles, Elizabeth Garfoot-Bread & Butter, Madonna Jelinek-Current Jelly, Rita Achenbach-Sliced Peaches, Rachel Kramer-Green Beans and Dill Pickles, and Joseph Kramer-Strawberry Jam.
HERDSMANSHIP AWARD WINNERS SPONSORED BY THE CRAWFORD COUNTY FAIR
DAIRY – HAPPY HI-LITER, BEEF—EASTMAN CLOVERLEAF, SWINE—EASTMAN CLOVERLEAF, SHEEP – WAUZEKA FFA, GOATS—EASTMAN CLOVERLEAF, POULTRY—EASTMAN CLOVERLEAF, EXOTIC ANIMALS—COUNTRY CUZZ

2017 Awards

2016 Awards